top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMonika Żak

Masa plastyczna i jej wpływ na rozwój dzieci


Jest kolorowa, o wiele bardziej miękka od plasteliny i modeliny, a ponadto pięknie pachnie - dzieci uwielbiają się nią bawić. Masa plastyczna daje początek wielu kreatywnym zabawom.




Masa plastyczna rozwija motorykę małą u dziecka

Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców. Jej rozwój jest kluczowy w pierwszych latach życia, wpływa bowiem na wiele codziennych czynności wymagających dużej precyzji np. pisania. Zabawa masą plastyczną to bardzo dobry sposób na :

- ćwiczenie sprawności palców np. podczas lepienia małych elementów, formowania kulek

- ćwiczenie sprawności całych dłoni np. podczas ugniatania większej ilości masy


Rozwija odpowiednie napięcie mięśniowe

Lepienie i ugniatanie poprawia nie tylko precyzję i płynność ruchu rąk, ale też usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni.


Pobudza inicjatywę i wyobraźnię dziecka

Podczas zabawy masą plastyczną nie powinno się narzucać dziecku wykonania konkretnego zadania. Należy pozwolić, by dziecko samo wyszło z inicjatywą i wykorzystało maksymalnie swoją wyobraźnię. Nie poprawiajmy nawet niedoskonałych efektów pracy dziecka, co może zniechęcić go do tego typu prac plastycznych. Tworzenie trójwymiarowych postaci, budowli rozmaitych kształtów z masy plastycznej bardzo rozwija kreatywność u dziecka.


Właściwości i rodzaje mas plastycznych


Masa solna

Masę solną przygotowuje się ją z wody, mąki i soli. Jest to jedna z mas domowej roboty. W zależności od przedmiotów, które będą wykonywane, masa ma różną konsystencję. Można z niej zrobić figurki, ramki na zdjęcia, które po ulepieniu można ozdobić i pomalować. Aby masa stwardniała należy ją wysuszyć i odstawić na 2h. Wysuszone figurki z masy solnej pokrywamy lakierem, by je zabezpieczyć przed wilgocią i utrwalić kolory.


Ciastolina

Ciastolina bardzo przypomina plastelinę, można zakupić gotową masę. Jest jednak bardziej elastyczna, jest miękka i plastyczna. Doskonale nadaje się do zabawy wyciskarkami i różnymi formami do nadawania kształtów. Powinna być przechowywana w zamkniętym pojemniku, ponieważ masa dość szybko wysycha. Ciastolina jest cały czas plastyczna. Nie brudzi rąk.


Modelina

Modelina ma konsystencję podobną do plasteliny. Najważniejszą różnicą jest to, że figurki wykonane z modeliny po podgrzaniu w naczyniu z wodą twardnieją na stałe. Jest to szybkoschnąca masa plastyczna do prac modelarskich. Posiada konsystencję lekkiej pasty, która po wyschnięciu przypomina piankę. Bardzo miękka i łatwa w formowaniu, zachowuje nadany jej kształt.


Plastelina

Jest to najpopularniejsza i jedna z najstarszych mas plastycznych. Przed zabawą plastelina musi zostać zmiękczona – wystarczy ugniatanie jej w dłoniach. Jest elastyczna, giętka i plastyczna pozwala na tworzenie różnych kształtów. Trochę brudzi ręce. Nie twardnieje pod wpływem powietrza, można ją wielokrotnie formować.


Piasek kinetyczny

Jest to bardzo specyficzna masa, którą można porównać do mokrego piasku. Nie brudzi rąk. Jest całkowicie bezpieczny dla dzieci, ponieważ składa się z piasku z dodatkiem polimerów łączących cząsteczki piasku. Ta masa jest niezwykle elastyczna. Piasek jest plastyczny, jak plastelina.


Piankolina

Puszysta masa plastyczna, bardzo delikatna i lekka. Ładnie pachnie, pływa po wodzie, nie wysycha na powietrzu. Nie wysycha, swoją strukturą przypomina piankę do golenia, jednak piankolina jest sucha. Kruszy się i zostawia śliskie ślady, jednak pozwala na tworzenie bardzo ciekawych kształtów, jednak nie można z niej formować małych elementów i trudno je łączyć ze sobą. Jest idealna do rzeźbienia.


Masa papierowa

Można ją zrobić samodzielnie lub kupić gotową masę, z której wykonuje się różne przedmioty, można ją dowolnie modelować. Po uformowaniu należy odstawić masę na 24h do wyschnięcia. Następnie może być malowana, lakierowana, polerowana i cięta.


Masa drewniana

Delikatna i plastyczna. Po uformowaniu dowolnego kształtu, masę można wysuszyć na powietrzu, by model stwardniał. Masa unosi się na wodzie, a powstałe z masy modele wyglądają jakby były wykonane z drewna.

Glina rzeźbiarska

Jest to masa, która pozwala na rzeźbienie, modelowanie i odlewanie różnych form. Miła w dotyku i łatwa w modelowaniu, nie przykleja się do rąk. Gliną rzeźbiarską mogą bawić się dzieci, ale jest ona wykorzystywana także przez artystów plastyków. Wykonany element należy odstawić na 24h do zaschnięcia lub niektóre rodzaje gliny rzeźbiarskiej wypala się w wysokiej temperaturze. Po wyschnięciu nie łuszczy się, można ją malować, lakierować, polerować i ciąć.

Masa balonowa

Jest ciągnąca, odrobinę kleista, ale co najważniejsze można z niej tworzyć wielkie balony. Powstaje z trzech składników: białego kleju w płynie, żelu do prania i zwykłej pianki do golenia. Wystarczy wymieszać około 4 łyżki kleju z 4 łyżkami żelu do prania i dodać odrobinę panki do golenia. Po wymieszaniu tworzy się masa, która świetnie nadaje się di robienia wielkich balonów.


Przezroczysty slime

Jest podstawą do stworzenia kolorowych i brokatowych slimów. Masa ta jest rozciągająca. Do wykonania potrzebujemy bezbarwny klej w płynie 50ml, dwie łyżki wody, dwie łyżki płynu do soczewek oraz odrobina sody oczyszczonej, która jest aktywatorem. Wszystko dokładnie mieszamy i już po chwili mamy pięknie przezroczystego, ciągnącego się glutka.


Masy plastyczne domowej roboty - przepisy

Większość mas plastycznych można kupić, ale niektóre można zrobić samodzielnie z dzieckiem w domu. Masy plastyczne domowej roboty mogą się różnić od tych kupionych w sklepie i mieć nieco inne właściwości, ale mimo wszystko warto spróbować i zrobić taką masę wraz z dzieckiem we własnym domu, to świetna zabawa, która pozwoli na wspólne spędzenie czasu.

  • Masa papierowa: Porwane gazety zalane wodą na noc i gotowane przez około pół godziny, po wystygnięciu miksowane z wodą, następnie odsączone i wymieszane z solą, mąką pszenną i mąką ziemniaczaną (po dwie łyżki na litr masy papierowej). Do masy można dodawać kleje i barwniki. Z masy papierowej można robić dowolne przedmioty.

  • Masa solna- podstawowy przepis na masę solną to wymieszanie 20dkg mąki pszennej, 20 dkg soli i pół szklanki wody. Do masy można dodać 2-3 łyżki rozrobionego kleju do tapet, co uelastyczni masę. Jeśli z masy ma być robiona biżuteria lub niewielkie elementy z wieloma szczegółami, to masa powinna zawierać mniej soli.

  • Domowej roboty piasek kinetyczny - domowy piasek kinetyczny może być mniej plastyczny od profesjonalnego, kupionego w sklepie. Podstawowy przepis na piasek kinetyczny: 5 szklanek czystego piachu, 2.5 szklanki skrobi kukurydzianej, jedna szklanka wody.

  • Piankowa masa – składniki to: mąka ziemniaczana, barwnik w proszku, płyn do mycia naczyń i pianka do golenia.

  • Kolczasty glutek – do wykonania potrzebujemy: 3 łyżki przezroczystego kleju w płynie, 2 płaskie łyżki sody oczyszczonej, płyn do soczewek, jako dodatki ryż, groch lub styropianowe kulki.



Wykorzystane źródła do tekstu:

Wykorzystane źródła do fotografii:

https://ponadwszystko.com/masy-plastyczne-wplyw-na-rozwoj-dziecka/



Autor artykułu:

Paulina Gryszka

instruktor zajęć artystycznych oraz edukacyjnych, wychowawca



102 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page